Bagażniki dachowe – jaki wybrać? jak zamontować?

bagażnik-dachowyBagażnik dachowy to niezwykle łatwy i niedrogi sposób na powiększenie przestrzeni w samochodzie i zwiększenie jego ładowności. Belki dachowe są łatwym w montażu akcesorium do Twojego samochodu, które można zamontować na dachu w ciągu zaledwie kilku minut. Niewielkim nakładem pracy zwiększysz przestrzeń w swoim aucie.

Przypomnij sobie, ile razy musiałeś podróżować w niewygodny i często niebezpieczny dla pasażerów sposób, ponieważ bagażnik i tylne siedzenia były przepełnione walizkami ułożonymi jedna na drugiej. Zakup bagażnika dachowego pozwoli Ci zwolnić miejsce wewnątrz pojazdu, dzięki czemu dzieci będą mogły wygodnie siedzieć na tylnych siedzeniach.

Zwiększa również bezpieczeństwo Twoje oraz Twoich bliskich, rozwiązując problem bagażu, który swobodnie przemieszcza się na zakrętach. Bagaż transportowany w ten sposób może stać się niebezpiecznym przedmiotem dla pasażerów i rozpraszając uwagę kierowcy poprzez ograniczenie pola widzenia przez tylną szybę.

Dzięki temu kompleksowemu artykułowi chcemy pomóc Ci wybrać najlepszy  bagażnik dachowy spełniający Twoim potrzebom, oraz wytłumaczyć jak łatwo jest zamontować dany model bagażnika dachowego na dachu samochodu.

Co to jest bagażnik dachowy i do czego służy?

Relingi dachowe to akcesorium samochodowe, które pozwala wyposażyć, a tym samym wykorzystać powierzchnię dachu samochodu tak, aby stał się on wygodnym, dodatkowym miejscem na bagaż.

Dzięki prostemu systemowi belek, zaczepionych bezpośrednio na dachu samochodu, możesz załadować i przewieźć każdy rodzaj przedmiotu, którego wcześniej nie mogłeś wnieść do swojego pojazdu.

Krótko mówiąc, wszystkie Twoje nieporęczne bagaże znajdą miejsce na dachu samochodu, podobnie jak różnorodny sprzęt sportowy, narty, deski snowboardowe, rowery, kajaki, deski surfingowe i wiele innych! Wreszcie, dzięki bagażnikowi dachowemu możesz wykorzystać dodatkową przestrzeń, która bez bagażnika jest niewykorzystywana.

Bagażniki dachowe to nie tylko przewożenie paczek i walizek

Jest to tak wszechstronne akcesorium, że nazwanie go zwykłym bagażnikiem dachowym wydaje się zbędne i wręcz oczywiste. Dlatego jest tak popularny, nie tylko wśród tych, którzy lubią wyjeżdżać na wakacje swoim samochodem, zabierając ze sobą wiele rzeczy, ale także wśród tych, którzy uprawiają sporty na świeżym powietrzu i potrzebują własnego sprzętu sportowego.

W zależności od wielkości dachu Twojego samochodu, możesz zamontować bagażnik na 4 rowery (108 cm długości) do maksymalnie 6 rowerów (150 cm długości).

Podczas ferii zimowych lub weekendów na śniegu nie musisz już rezygnować z własnego, indywidualnego sprzętu. Wreszcie możesz przewozić narty i deski snowboardowe w praktycznym bagażniku na narty. Jeśli nadal nie jesteś przekonany, że zakup pary belek dachowych może być przydatny również poza sezonem zimowym, ale wolisz akcesorium, które może służyć wyłącznie do transportu sprzętu do uprawiania sportów zimowych, polecam magnetyczny bagażnik na narty. Dzięki silnym magnesom mocuje się bezpośrednio do blachy dachowej samochodu i umożliwia transport nart i snowboardów.

Można również wygodnie przewozić deski surfingowe i kajaki zakotwiczone do dziobu lub rufy pojazdu, ale najpierw należy sprawdzić długość ładunku, aby upewnić się, że mieści się on w granicach kodeksu drogowego.

Jeśli wolisz nie wystawiać bagażu, który zamierzasz umieścić na dachu swojego samochodu na działanie otwartego powietrza, możesz również zainstalować box dachowy na bagażniku dachowym: sztywny plastikowy kufer, całkowicie wodoodporny, zamykany na zamek, ukształtowany zgodnie z linią aerodynamiczną, dostępny na rynku w różnych kształtach i rozmiarach, aby lepiej dostosować się do różnych potrzeb transportowych i do różnych modeli samochodów.

Jak wybrać odpowiedni model bagażnika dachowego?

W tym akapicie przejdziemy do bardziej technicznych rozważań, które pomogą Ci wybrać najlepszy bagażnik dachowy dla Twojego samochodu i Twoich potrzeb.

Jak z pewnością zauważyłeś, istnieje wiele różnych typów bagażników dachowych, każdy o innej specyfikacji. Aby uniknąć niepotrzebnych zakupów, wybór modelu powinien być dokonany bardzo starannie, ponieważ przede wszystkim belki muszą pasować do dachu samochodu, identyfikując model z odpowiednim typem mocowania. Dopiero po rozwiązaniu tego problemu można pomyśleć o tym, co na nim umieścić!

Jaki rodzaj dachu ma Twój samochód?

Jest to pierwsze pytanie, które musisz sobie zadać, jeśli wybierasz bagażnik dachowy! Relingi dachowe nie są akcesorium, które można łatwo wymieniać między różnymi modelami samochodów, ponieważ każdy dach ma inne punkty mocowania i wybór relingów dachowych będzie zależał od tego typu mocowania.

Poniżej znajduje się lista najczęściej spotykanych typów dachów:

Dach goły: bez żadnego rodzaju mocowania. Powierzchnia jest gładka, bez żadnych podłużnych rowków i bez przygotowanych miejsc.
Dach ze standardowymi punktami stałymi: cztery szczeliny, zwykle przykryte ruchomą klapą. Po wewnętrznej stronie znajdują się punkty montażowe do przykręcenia podstawy pręta.
Dach z niskim relingiem dachowym: Znany również jako „niski reling”. Są to podłużne, wystające profile zakotwiczone bezpośrednio na dachu pojazdu, dzięki czemu nie ma szczeliny między dachem a poręczą.
Dach ze standardowymi relingami dachowymi w przeciwieństwie do poręczy niskiej, ten typ profilu posiada przestrzeń pomiędzy dachem a poręczą.
Dach z profilem T: Istnieją dwa podłużne rowki, w które można wsunąć bagażnik dachowy, tak aby ściśle przylegał do dachu.
Dach z relingami: podłużne wystające szyny, na których można zamocować haki bagażnika dachowego. Są one zazwyczaj montowane w dużych pojazdach lub komercyjnych mini ciężarówkach i starszych pojazdach.

Więcej o bagażnikach dachowych przeczytasz w tym artykule:

https://www.auto-swiat.pl