Boxy dachowe – jaki wybrać, jak zamontować, gdzie kupić tanio?

boxy-dachoweBoxy dachowe, znane również jako kufer czy bagażnik na dach, jest przydatnym akcesorium do Twojego samochodu, zaprojektowanym w celu zapewnienia dodatkowej przestrzeni dla Twojego pojazdu.

Box na dach to aerodynamicznie ukształtowany box z twardego plastiku, który pasuje do relingów dachowych na dachu Twojego samochodu i może pomieścić wszystko, co zagraca bagażnik lub sprzęt sportowy, który normalnie zostawiłbyś w domu, abyś nie musiał podróżować z zagraconym samochodem.

Co to jest box dachowy i do czego służy?

Jeśli zdecydowałeś się skończyć z niewygodnymi podróżami z tylnymi siedzeniami wypełnionymi torbami i walizkami, potrzebujesz akcesorium samochodowego, które pozwoli Ci lepiej zorganizować dostępną przestrzeń, a nawet zwiększyć możliwości transportowe Twojego pojazdu.

Box dachowy rozwiązuje ten problem, pozwalając na wykorzystanie przestrzeni dachowej samochodu: nie musisz z niczego rezygnować, a jednocześnie możesz podróżować w komfortowych warunkach w swoim samochodzie. Co więcej, Twój bagaż nie jest narażony na działanie warunków atmosferycznych i wiatru, lecz zamknięty w wodoszczelnym bagażniku, dzięki czemu możesz przewozić nawet delikatny sprzęt bez ryzyka jego uszkodzenia.

Jak wybrać box dachowy do samochodu?

Jak można się przekonać już po pierwszych poszukiwaniach w sieci, na rynku jest tak wiele różnych modeli pudełek podróżnych o najróżniejszych kształtach i cenach, że jeśli ktoś nie zna dobrze artykułu, to ten asortyment jest dość dezorientujący.

Aby rozpocząć pierwsze rozeznanie wśród wielu boksów, dobrze jest zacząć od kilku prostych spostrzeżeń, krótko podsumowanych w punktach poniżej, które pomogą Ci skupić uwagę tylko na tych boksach dachowych, które faktycznie mogą zaspokoić Twoje potrzeby, wykluczając to, czego zdecydowanie nie potrzebujesz, unikając niewłaściwego zakupu.

Boxy dachowe: Jaki samochód posiadasz?

Być może dokonałeś już tej analizy przy zakupie zestawu bagażnika dachowego, na którym chcesz zamontować box podróżny, ale warto sprawdzić dokładne wymiary długości i szerokości dachu Twojego samochodu, do którego ma pasować box dachowy.

Wiele boxów dachowych dostępnych na rynku można uznać za modele uniwersalne, ponieważ ich długość można dostosować do różnych modeli samochodów, ale niestety nie nadają się one do wszystkich typów samochodów, ponieważ mogą zbytnio wystawać z pojazdu. Zalecam wybór akcesorium, które idealnie pasuje na dach Twojego samochodu, z zachowaniem dokładnych wymiarów.

Jest to kwestia, której nie należy lekceważyć, ponieważ dotyczy ona bezpieczeństwa podróży samochodem, a przestrzeganie kodeksu drogowego jest niezbędne, aby uniknąć nieprzyjemnych przygód. Nieprawidłowy model boxu podróżnego zamontowanego na dachu Twojego samochodu znacząco zmienia jego prędkość i linię aerodynamiczną, stabilność i środek ciężkości samochodu, a zużycie paliwa może nieznacznie wzrosnąć. Do montażu boxa dachowego będziesz potrzebował auta wyposażonego w bagażnik dachowy.

Boxy dachowe i maksymalna ładowność Twojego samochodu

Każdy samochód ma inną maksymalną dopuszczalną ładowność, wyrażoną w kilogramach, jaką można umieścić na dachu. Wartość tę można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu i różni się ona w zależności od modelu.

Obliczając maksymalny ładunek, który zamierzasz umieścić na dachu pojazdu, pamiętaj, że musisz dodać wagę prętów ładunkowych, wagę pustego boxu dachowego oraz wagę sprzętu, który zostanie umieszczony w boxie. W ten sposób uzyskasz ostateczną całkowitą wagę tego, co zostanie załadowane na dach.

Ważne jest, aby to sprawdzić, ponieważ znajomość limitów Twojego samochodu pozwoli Ci uniknąć kosztownych uszkodzeń pojazdu, pozwoli Ci bezpiecznie podróżować, dostosować ciśnienie w oponach, a przede wszystkim pozwoli Ci wybrać box podróżny o odpowiedniej pojemności, aby uniknąć zakupu zbyt dużego boxu i nie móc go w pełni wykorzystać!

Jakiej wielkości powinien być kufer na dach?

Wreszcie możesz zacząć myśleć o tym, co chcesz mieć w swoim pudełku podróżnym. Wymiary skrzynki mogą być ustalone na podstawie Państwa wymagań. Długość, szerokość i wysokość to parametry opisujące wymiary pudełka. Często w specyfikacjach technicznych można znaleźć również czwartą wartość, w litrach, określającą pojemność.

Wielkość boxu dachowego zależy od tego, jak będzie używany i co chcesz w nim przewozić. Jeśli musisz zrobić miejsce na walizki i torby, które nie zmieszczą się w bagażniku samochodu, bo masz dużą, wymagającą rodzinę, możesz wybrać duży box, który zakryje prawie całą powierzchnię dachu.

Tu przeczytasz więcej o tym jak wybrać odpowiedni box dachowy:

https://www.motofakty.pl