Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ...
  
... czyli jak ładować, przechowywać, zabezpieczać, konserwować i podróżować z boxem bagażowym .O samochodowych boxach bagażowych


Mam zbyt dużo bagażu, czy może... za mały samochód?!

Ile razy zadawałeś sobie to pytanie, patrząc na stertę absolutnie niezbędnych rzeczy przygotowanych do spakowania przed każdym wakacyjnym wyjazdem ?

Możesz oczywiście upchać ciaśniej pasażerów, lecz niechybnie zaowocuje to kłopotami w podróży.
Możesz jednak pozwolić im usiąść wygodniej, a bagaż z powodzeniem umieścić w boxie zamontowanym na dachu auta !
Box dachowy pozwala przewieźć więcej, ułatwia ładowanie i rozlokowanie bagażu oraz odciąża standardowy bagażnik samochodu. Dzięki niemu podróż, szczególnie daleka, może być bardziej komfortowa i bezpieczna. 

Jaki typ autoboxa jest najlepszy do mojego samochodu?


Wybierając autobox należy przede wszystkim wziąć pod uwagę typ przewożonego ładunku. Jeśli zamierzasz przewozić narty musisz wybrać box nieco dłuższy niż najdłuższa narta Jeżeli ma być autobox typowo bagażowy, możesz wtedy wybrać box krótszy ale szerszy. Jedynym ograniczeniem, wynikającym z typu Twojego samochodu, może być przypadek,l kiedy zbyt długi autobox uniemożliwia otwarcie 3 lub 5 drzwi w samochodach typu kombi lub hatchback.

Jak powinienem zamontować box ?

Montaż boxa jest raczej prosty i - po uważnym przeczytaniu załączonej do Twojego modelu instrukcji - zajmie Ci zaledwie kilka minut. 

Rozpocznij od zamontowania na dachu auta bagażnika bazowego, zgodnie z załączoną do niego instrukcją montażu oraz zaleceniami producenta samochodu.

Wybierz optymalną pozycję boxa na dachu auta tak, aby: 

 • Dla właściwego rozłożenia ciężaru, umieszczony był centralnie na bagażniku bazowym;
 • Nie utrudniał - jeżeli to możliwe -otwierania tylnych drzwi w autach o nadwoziach typu hatchback:
 • Spoczywał możliwie równolegle do powierzchni jezdni, ograniczając powstawanie siły unoszącej 

 

Co to znaczy, że akcesoria lub autobox można zamontować na wsuwkach?


Tradycyjnym sposobem montażu akcesoriów i autoboxów są tzw. cybanty. Aluminiowe belki pozwalają na zamontowanie akcesoriów i boxa na wsukach, które umieszcza się w profilu belki i w montowanej przystawce. Taki system montażu nie tylko wygląda bardziej elegancko, ale także utrudnia demontaż akcesoriów przez osoby niepowołane. Autoboxem, który posiada możliwość montażu na wsuwkach jest Inter Pack Carver. Atutem takiego rozwiązania w przypadku boxa jest to, że wsuwka zajmuje bardzo mało miejsca w środku, przez co nie zabiera przestrzeni ładownej w boxie.
 

Jak powinienem ładować bagaż ?

Właściwe załadowanie bagażu do boxa polega nie tylko na maksymalnym wypełnieniu przestrzeni ładunkowej. Należy to również zrobić bezpiecznie, a zatem: 

 • Rozmieszczaj bagaże równomiernie na całym boxie, centralnie lokując najcięższe z nich;
 • Zawsze zabezpieczaj bagaż przed przesunięciem się w czasie jazdy, używając pasów mocujących oraz wsporników do nart;
 • Sprawdź, czy bagaż nie przeszkadza w zamknięciu wieka boxa, lub nie blokuje pracy rygli zamka - nigdy nie zamykaj boxa na siłe;
 • Nigdy nie przekraczaj podawanej przez producenta samochodu nośności dachu i auta. Oblicz masę ładunku w/g prostej formuły zamieszczonej poniżej. 

    masa bagażnika bazowego
    + masa boxa
    + masa bagażu
   ----------------------------
    = masa ładunku na dachu

 

Ile wytrzyma dach mojego samochodu ?

Wybierając bagażnik, często bierze się pod uwagę nośność belek. O tym ile możemy załadować na swój samochód decyduje nie tyle wytrzymałość systemy nośnego, ale dachu samochodu, wskazana najczęściej w instrukcji obsługi pojazdu. Najważniejsze jest to żeby nie przeciążać dachu samochodu, i żeby pamiętać, że na obciążenie dachu składa się nie tylko ciężar ładunku, ale także systemu nośnego i akcesoriów. Box bagażowy nie musi być jedynym elementem umocowanym na bagażniku bazowym auta. Oto kilka przykładów użycia boxa o szerokości 55 cm: 

 

Jak bezpiecznie prowadzić samochód z boxem na dachu ?

Box dachowy, kapitalnie zwiększając możliwości ładunkowe samochodu, zmienia równocześnie jego wysokość i masę. Dostosuj zatem sposób prowadzenia wyposażonego w box samochodu do tych zmian, pamiętając w szczególności, że:

 • Twój samochód będzie bardziej wrażliwy na działanie bocznego wiatru;
 • Załadowany box podnosi środek ciężkości auta, zmieniając jego zachowanie przy pokonywaniu zakrętów i hamowaniu;
 • W zależności od typu boxa i bagażnika bazo-wego, wysokość samochodu może wzrosnąć nawet o 60 cm - nie zapominaj o tym, wjeżdżając do niskiej bramy czy garażu  i korzystaniu z podziemnych parkingów !!

 

Jak szybko można jeździć z bagażnikiem na dachu?

Generalnie, jak w każdej sytuacji na drodze – trzeba zachować zdrowy rozsądek. Wiele zależy oczywiście od ogólnych warunków drogowych. Sama prędkość nie jest tak niebezpieczna jak przeciążenia przy ruszaniu, hamowaniu i zakrętach. Dużym zagrożeniem mogą być także silne podmuchy bocznego wiatru. W Niemczech, kraju najmniej restrykcyjnym w kwestii ograniczeń prędkości, samochodom z ładunkami, autoboxami czy rowerami na dachu nie wolno przekraczać 130 km/h. Dlatego pamiętaj, że jazda z ładunkiem na dachu powinna być wolniejsza i bardziej płynna niż jazda bez załadowanego bagażnika.

Czy to prawda, że największy hałas towarzyszy jeździe z samym systemem nośnym?

Tak. Niestety jeździe z bagażnikiem na dachu, zwłaszcza przy większej prędkości towarzyszy nieprzyjemny hałas. Jego natężenie jest różne w zależności od samochodu, i bagażnika. Niemniej należy pamiętać o tym, że najgłośniejsza będzie jazda z samymi belkami, i że hałas zmniejsza się kiedy zamontujemy uchwyty rowerowe lub autobox. Dlatego, o ile nie wozisz na stałe uchwytów rowerowych lub autoboxa, dla komfortu jazdy i zużycia paliwa - najlepiej zdemontuj belki.

 


Jak powinienem dbać o box ?

Regularna pielęgnacja przedłuży trwałość Twojego boxa i pomoże jego mechanizmom pracować bez zarzutu.

Przed wjazdem do myjni mechanicznej zdemontuj koniecznie zarówno box, jak i bagażnik bazowy.
Powierzchnię boxa myj starannie wodą i łagodnymi środkami myjącymi, które nie zawierają alkoholu, chloru ani amoniaku.
Dbaj o zamki używając środków smarnych w aerozolu tak, aby nie nanosić ich na powierzchnie wykonane z tworzywa.


 Jak mogę przechowywać box, gdy nie jest mi potrzebny?

Aby box służył ci jak najdłużej przestrzegaj kilku prostych reguł: 

 • Wykonay z ABS-u box jest odporny zarówno na działanie wilgoci, jak i niskich i wysokich temperatur. Staraj się jednak nie zostawiać żadnego bagażu wewnątrz boxa, gdyż może on ulec zawilgoceniu.
 • Jeżeli nie będziesz używał boxa przez dłuższy czas umyj starannie jego powierzchnię, nasmaruj zamki i zawiasy.
 • Nie przechowuj boxa na stojąco, gdyż może ulec deformacji.

 

Czy zakupiony przeze mnie bagażnik będzie też pasował do innego samochodu?


Niektóre bagażniki samochodowe pasują na kilka a nawet kilkanaście samochodów. Inne dają możliwość wymiany jedynie elementów, dzięki czemu, przy zmianie samochodu można dokupić tylko tzw. łapy i wykorzystać belkę. Nie istnieje jednak bagażnik uniwersalny, pasujący na wszystkie samochody. Nawet w przypadku bagażników na relingi, trudno o gwarancję, że bagażnik będzie pasował do innego auta, ponieważ relingi są coraz bardziej zróżnicowane pod względem ich profili. Najważniejszym kryterium przy doborze bagażnika, powinien sposób mocowania bagażnika, który zapewni długie i bezpieczne użytkowanie.

Mój rower posiada ramę o bardzo nietypowym przekroju. Jak mogę go przewieźć na dachu samochodu?

Większość dachowych uchwytów rowerowych utrzymuje rower za ramę. Niektóre profile ram utrudniają dobór właściwego uchwytu. Niektóre uchwyty takie jak thule 591 mają uniwersalne szczęki dopasowujące się do nawet najbardziej nietypowych ram. Gdyby jednak nie udało się dobrać odpowiedniego uchwytu, zapytaj o uchwyt trzymający rower za korbę pedału lub „za widelec”. Thule 561

Ile rowerów można przewieźć na dachu samochodu?

W większości przypadków na dachu samochodu, można zmieścić cztery rowery. Pomagają przy tym triki takie jak naprzemienne umieszczenie rowerów, czy zastosowanie uchwytów na wsuwkach. Pamiętaj jednak, aby przede wszystkim nie przekroczyć nośności dachu wskazanej w instrukcji pojazdu. Ciężar na dachu samochodu to nie tylko waga rowerów, ale także uchwytów i systemu nośnego!

Jaki jest najlepszy sposób przewożenia rowerów?

Są trzy sposoby przewożenia rowerów: w uchwytach na dachu, w uchwycie zamontowanym na haku i uchwycie założonym na tylnej klapie. Najpopularniejszym dotąd sposobem jest przewożenie rowerów na dachu. Jest relatywnie rozwiązaniem najtańszym, choć wymaga zainstalowania na dachu poprzecznych belek, tzw. system nośnego. Niestety załadunek rowerów na wysokość dachu przysparza trochę trudności, a jeździe z rowerami na dachu towarzyszą znaczne dodatkowe opory powietrze, co przekłada się zużycie paliwa i poziom hałasu. Najbezpieczniejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem są uchwyty na hak, które cieszą się coraz większą popularnością. Co prawda wymagają one instalacji haka, ale ze względu na wygodę i bezpieczeństwo jest to rozwiązanie godne polecenia. Uchwyty na tylna klapę, choć tańsze od tych na hak, nie pozwalają dostać się do bagażnika auta, a rowery nie są zabezpieczone zamkami.

 

Pamiętaj! Narty na dachu samochodu mają „jeździć” odwrotnie jak na stoku – czubkami do tyłu!

 

Mam bardzo wysokie wiązania, które uniemożliwiają mi przewóz nart w uchwycie. Jak mogę je przewozić?

Jeśli przestrzeń pomiędzy dachem auta a wiązaniami jest zbyt mała, należy podnieść uchwyt na belkach. Funkcję tą posiadają przede wszystkim aluminiowe uchwyty narciarskie, których wysokość można wyregulować. Jeżeli Twój uchwyt nie posiada tej funkcji i czeka Cię nowy wydatek, zastanów się nad zakupem autoboxa, w którym wysokie wiązania nie będą już problem, a przy okazji powiększysz swój samochód.

 

Bagażniki bazowe
Wybierając bagażnik bazowy należy pamiętać o kilku podstawowych sprawach:

  * Bagażnik powinien być doskonale dopasowany, nie zostawiając na dachu auta zadrapań czy wgnieceń.
  * Ze względów bezpieczeństwa musi w każdych okolicznościach pewnie trzymać się dachu auta. 
  * Łatwy montaż i instalacja nie muszą być najistotniejsze, ale trudno lekceważyć ich wpływ na samopoczucie użytkownika
  * I wreszcie - bagażnik powinien wyglądać na dachu auta stylowo.

Dachy standardowe  
Do samochodów ze standardowymi dachami
W zasadzie wszystkie dachy samochodów można uważać za standardowe. My jednak używamy tego określenia do wszystkich tych, na których nie ma relingów ani fabrycznych punktów do montażu bagażnika. W takich przypadkach łapy bagażnika najczęściej mocowane są do krawędzi dachu auta.


  

Dachy z mocowaniami fabrycznymi.
Do samochodów z mocowaniami fabrycznymi 
Bagażnik do samochodów z fabrycznie przygotowanymi mocowaniami. 

 

Dachy z rynienkami  
Do samochodów z rynienkami dachowymi
Klasyczny, łatwy w montażu bagażnik do samochodów z rynienkami dachowymi.

 


Dachy z relingami
Do samochodów z relingami dachowymi mamy kilka rozwiązań. Thule Rapid Railing 757 do aut z relingami o standardowych rozmiarach, Thule Rapid Crossroad do aut z bardzo grubymi relingami i Thule Rapid Intracker 4900 do aut z relingami zintegrowanymi.

 


Dachy z listwami z rowkiem T
Do samochodów z listwami dachowymi z rowkiem T
Bagażnik do samochodów z listwami dachowymi z rowkiem T.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel