Czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę kupując łańcuchy śniegowe 

 

Producent
Kto wyprodukował łańcuchy śniegowe? Chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo !Dobre łańcuchy sygnowane są nazwą producenta. Łańcuchy„bez nazwy”dostępne w hipermarketach nie posiadają takiej informacji.

Certyfikaty

Dobre łańcuchy spełniają normy TÜV oraz austriackie Ö-Norm. Normy te szczegółowo określają wymagania stawiane łańcuchom śniegowym. 

Materiał
Dobre łańcuchy wykonane są ze stali stopowych (niklowo-chromowo-manganowych).  

Powierzchniowe utwardzenie
Dobre łańcuchy muszą być poddane obróbce cieplnej, która wpływa na powierzchniowe utwardzenie ogniw. Łańcuchy różnią się więc jakością utwardzenia oraz jego głębokością liczoną stosunkiem grubości warstwy utwardzonej do średnicy drutu, z którego wykonany jest łańcuch.

Grubość drutu
W zależności od warunków oraz częstotliwości używania łańcuchów można zdecydować się na łańcuchy z cieńszego lub grubszego drutu. Te ostatnie posiadają więcej materiału przeznaczonego do ścierania. Najczęściej spotykane łańcuchy do samochodów osobowych wykonane są z drutu o średnicy 3,2 mm i 3,55 mm. Należy też wziąć pod uwagę czy pojazd jest nisko zawieszony – do takich samochodów zalecane są łańcuchy z najcieńszego drutu.

Proporcje budowy ogniwa
Ogniwa mogą być długie lub krótkie. Chodzi tutaj o proporcję średnicy drutu (z jakiego wykonany jest łańcuch) do otworu w ogniwie. Im ta proporcja jest mniejsza, tym ogniwojest bardziej wytrzymałe.

Kształt przekroju drutu, z jakiego wykonany jest łańcuch
Łańcuchy mogą być wykonane są z drutu okrągłego lub czworokątnego. Najmniej żywotne są ogniwa okrągłe – stykają się z powierzchnią (zarówno opony jak i drogi) w jednym punkcie, co wpływa na szybsze ich zużycie.
Zdecydowanie najlepsze są ogniwa czworokątne, ale i one różnią sięmiędzy sobą.Wzależności od tego, jaki kształt nadany jest przekrojowi drutu wczasie procesu jego ciągnięcia,kolejne ogniwa łańcucha mogą ulegać wzajemnemu skręcaniu lub nie. Zazwyczaj na rynkumożemy spotkać ogniwa z krawędziami tylko po zewnętrznej stronie.
Gwarantują one najlepszą skuteczność napędu i hamowania „wgryzając się” w śnieg.

Gęstość siatki
Należy zwrócić uwagę jak gęsta jest siatka łańcucha. Ona również wpływa na ostateczną cenę produktu. Łańcuch może wydawać się nam atrakcyjny cenowo, a w rzeczywistoś mógł zostać„odchudzony”przez producenta i w efekcie niewiele jest łańcucha na oponie!


Ślad pozostawiany na śniegu
Różne modele łańcuchów mogą zostawiać na śniegu różne ślady: drabinkowy, trójkątny, rombowy prosty lub rombowy ukośny.
Tzw. „drabinki” w wielu krajach nie są uważane przez lokalne przepisy za łańcuchy antypoślizgowe, bowiem nie eliminują poślizgów bocznych w czasie pokonywania zakrętów. Ślad trójkątny pozostawiany jest przez łańcuchy, które lepiej zachowują się na zakrętach niż łańcuchy zostawiające ślad drabinkowy. Bez wątpienia najlepsze łańcuchy zostawiają na śniegu ślad rombowy .Wszystkie łańcuchy montowane za pomocą kabla od wewnętrznej strony opony charakteryzują się tym, że jest na obwodzie opony miejsce niepokryte łańcuchem. To miejsce jest większe lub mniejsze wzależności od tego jak zbudowana jest siatka łańcucha..W łańcuchu o śladzie rombowym prostym element środkowy służy wyłącznie utrzymywaniu właściwego toru jazdy,  jak i do zwiększenia skuteczności hamowania i przekazywania napędu. Dlatego też łańcuchy o śladzie rombowym  pracują spokojniej i charakteryzują się lepszą trakcją. 

Sposób montażu
Na polskim rynku dostępne są łańcuchy najazdowe oraz do montażu stacjonarnego za pomocą kabla z giętkiej liny stalowej lub kabla ze sztywnego pręta, które montuje się od wewnętrznej strony opony. Dostępne są również łańcuchy typu K-Summit , które montuje się tylko od zewnętrznej strony koła.W przypadku potrzeby użycia łańcuchów, wystarczy nasunąć je na koła zacisnąć tuleje mocująca na jednej z nakrętek ( śrub koła ) dociągnąć dźwignię z mechanizmem zapatkowym i ruszyć w drogę . Najwygodniejszy w użyciu łańcuch śniegowy montowany w zaledwie trzech prostych operacjach .

Elementy napinające
Łańcuchy można podzielić na takie, które należy po przejechaniu kilkudziesięciu metrów ponownie dociągnąć (np. Diament Skipass Thule CB) lub łańcuchy samonapinające się (np. Thule CS CL CG, Konig T2 magic, Super Magic,). Te drugie są bez wątpienia bardziej komfortowe w montażu – raz zamontowane same dociągają i dopasowują się optymalnie do opony.

Automatyczne rozpinanie po użyciu
Najnowsza generacja łańcuchów(np. Thule CS, XS i Konig Super Magic ) posiada opatentowanemechanizmy umożliwiające szybkie rozpięcie łańcucha (kabla odwewnętrznej strony opony). Dzięki temu użytkownik nie musi sięgać za koło w celu rozpięcia kabla i często brudzić ręce oraz odzież.

Ochrona felg
Przed zakupemłańcuchów należy zwrócić uwagę czy w danym modelu po założeniu łańcuchów metalowe elementy napinające nie będą ocierały o felgi. Najbardziej narażone na porysowania są felgi aluminiowe. Dobre łańcuchy są tak skonstruowane, że elementy napinające nie dotykają felg. Najbezpieczniejsze z punku widzenia ochrony felg są łańcuchy typu K-Summit . Łańcuchy Thule CS CL XS posiadają specjalne plastikowe pierścienie dystansowe utrzymujące zewnętrzne łańcuchy napinające z dala od felg.

 

Dobre rady, jakich należy przestrzegać

 

 • Należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Nieprzestrzeganie instrukcji może spowodować nieprawidłowe działanie łańcuchów i w rezultacie przyczynić się do uszkodzenia pojazdu lub powstania ryzyka spowodowania wypadku.
 • Łańcuchy można montować tylko na kołach o rozmiarach wskazanych na opakowaniu. Nie wolno używać łańcuchów, jeśli są niedopasowane do rozmiaru ogumienia. Należy sprawdzić ciśnienie w oponach zalecane przez producenta pojazdu. Nie wolno obniżać ciśnienia w oponach przed lub po zamontowaniu łańcuchów.
 • Zakładanie łańcuchów śniegowych należy potrenować przed sezonemzimowym. Studiowanie instrukcji w sytuacji, gdy auto straciło przyczepność, jest działaniem zdecydowanie spóźnionym! Należy zapoznać się z instrukcją montażu oraz przeprowadzić próbny montaż w warunkach komfortowych (np. w garażu) przed wyjazdem.
 • Po pierwszym założeniu łańcuchów należy upewnić się czy łańcuchy nie dotykają w żadnym punkcie nadwozia i zawieszenia pojazdu, zwłaszcza przy pełnym skręcie kół oraz w żadnym innym ekstremalnym położeniu kół. Należy również pamiętać, że w trakcie jazdy zawieszenie ugina się, a koło zmienia wtedy swoje położenie w nadkolu.
 • Gdy jesteśmy już w trasie, łańcuchy śniegowe należy zamontować odpowiednio wcześnie, a nie w momencie, gdy pojazd zaczyna się „ślizgać” lub utknie w zaspie. Zakładanie łańcuchów w takiej chwili jest niebezpieczne, często prowadzi również do ich nieprawidłowego założenia i w konsekwencji do zniszczenia łańcuchów. Kierowca musi wykazać się tu instynktem starając się przewidzieć warunki panujące nawyższych partiach górskiej drogi. Łańcuchy należymontować w wyznaczonych do tego miejscach. Jeśli takowych nie ma, do montażu łańcuchów należy wybrać możliwie jak najbardziej płaskie miejsce poza jezdnią.
 • Należy sprawdzić przed ruszeniem pojazdem czy łańcuchy zostały założone poprawnie.
 • Łańcuchy montuje się na kołach osi napędowej.Wprzypadku pojazdów, w których oś tylna jest osią napędową, zaleca się również nałożenie łańcuchów na oś kierowaną w celu poprawy kierowania i hamowania pojazdem podczas pokonywania zjazdów.W pojazdach z napędem na cztery koła należy przestrzegać zaleceń producenta. Niezastosowanie się do tych zaleceń może grozić uszkodzeniem układu napędowego .
 • Należy zawsze zakładać łańcuchy parami na osie pojazdu . Użycie jednego lub trzech łańcuchów jest zabronione; grozi wypadkiem i uszkodzeniem układu napędowego.
 • Po około 50 metrach jazdy, w przypadku łańcuchów pozbawionych samonapinaczy, należy sprawdzić prawidłowość ułożenia łańcuchów oraz ich naciągnięcie. Jeżeli to konieczne, należy poprawić ich ułożenie na oponie i dociągnąć je.
 • Z chwilą założenia łańcuchów śniegowych zmienia się sposób jazdy samochodu oraz jego przyczepność do podłoża! Prędkość jazdy musi być dostosowana do warunków. Na nawierzchni całkowicie pokrytej śniegiem nie można przekraczać 50 km/h . Należy jechać odpowiednio wolniej, gdy droga jest częściowo pozbawiona śniegu.
 • Jeżdżąc w łańcuchach należy przyspieszać łagodnie, nie wolno buksować kołami. Buksowanie kołami w łańcuchach grozi zerwaniem i uszkodzeniem łańcuchów i może spowodować dodatkowo uszkodzenie pojazdu. Buksowanie powoduje przyspieszone zużycie łańcuchów.
 • W czasie jazdy na dłuższych dystansach należy regularnie sprawdzać stan łańcuchów.
 • Jeśli na drodze są koleiny ze śniegu, w których widać czarną nawierzchnię, w celu przedłużenia żywotności łańcuchów zaleca się jazdę obok kolein po ośnieżonej części drogi.
 • Łańcuchy należy zdjąć, gdy tylko poprawi się stan jezdni, aby zapobiec niepotrzebnemu się ich zużywaniu. Jazda w łańcuchach po niezaśnieżonej nawierzchni jest zabroniona przez przepisy ruchu drogowego i powoduje ich szybkie zużycie.
 • Używając łańcuchów obustronnie (odwracając łańcuchy na drugą stronę przy każdorazowym ich zakładaniu), można podwójnie wydłużyć ich żywotność.
 • Po zdjęciu łańcuchów należy wyczyścić je ze śniegu i brudu, a następnie schować do opakowania. Po dojechaniu do celu podróży należy łańcuchy dokładnie wymyć i wysuszyć przed schowaniem. Przechowywać w suchym miejscu, chronić przed działaniem chemikaliów.
 • Używane łańcuchy muszą zostać każdorazowo sprawdzone przed kolejnym użyciem. Niewolno używać uszkodzonych łańcuchów.W szczególności niewolno używać łańcuchów, jeśli ich ogniwa są starte w stopniu przekraczającym połowę średnicy drutu, z jakiego są wykonane. Łańcuchy, w których starta jest ponad połowa średnicy ogniwa uważa się za zużyte.
 • Łańcuchy śniegowe mogą być używane tylko do zakładania na koła pojazdów i służyć do jazdy w przewidzianych dla nich warunkach. Nie mogą być używane do ciągnięcia, podnoszenia oraz innych zastosowań.
 • Naprawy uszkodzonych łańcuchów powinny być dokonywane wyłączenie za pomocą oryginalnych części zamiennych.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel